920mm Infrared Machine For Drying OSM-IR-920 Model Energy Saving
Dongguan Osmanuv Machinery Equipment Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Osmanuv
Model Number : OSM-IR-920
Certification : ISO9001
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 set
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Delivery Time : 30 WORK DAYS
Packaging Details : Wooden box
Product Name : Infrared Drying Machine
Warranty : 1 Year
Specification : 15000mm long x 1250mm wide x 1400mm high
Color : Computer white / Green
Effective leveling width : 920mm
Model No. : OSM-IR-920
Feature : Energy saving
Contact Now
Description:
1 Specifications: 15000mm long x 1250mm wide x 1400mm high.
2 Material: The shell of the heating area is made of A3 board, with insulation cotton in the middle.
3 Lamp tube: using Taiwan quartz heating tube, heating effect is good.
4 Effective leveling width: 920mm.
5 Conveyor belt: stainless steel chain rod type.
6 Transmission system: the transmission motor adopts Taiwan TWT gear reducer.
Product Tags:
infrared machine for drying
Energy saving infrared machine for drying
920mm ir dryer machine
Wholesale 920mm Infrared Machine For Drying OSM-IR-920 Model Energy Saving from china suppliers
920mm Infrared Machine For Drying OSM-IR-920 Model Energy Saving Images